РУС УКР


Активный отдых. Активные туры. Каталог туристических сайтов.
Наша кнопка:
Показать код
мотель «Боршна»

Тростянецький дендропарк

Тростянец

Дендропарк „Тростянець” — високохудожній зразок паркового будівництва, справжній музей природи. Він розкинувся поблизу с.Бережівка на площі 207 га. Це один з найбільших штучних паркових масивів України.

Його історія починається у 1820 р., коли  Скоропадські купили у козака з с. Васильківців І.Хорунжія хутір Тростянець, який уперше згадується під 1549 р. як власність Києво-Микільського монастиря.

У 1830 р. І.Скоропадський спорудив тут греблі й загати, в результаті чого на площі понад 10 га утворилися 4 стави: Великий, Куциха, Лебединий, Безіменний, що стали головним елементом паркового комплексу.

Перші дерева висаджено 1834 р. в затишному виярку Богівщина. Поруч з Великим ставом на площі понад 20 га висаджено ялини й тополі. Незабаром Богівщина поповнилася багатою колекцією здебільшого рідкісних дерев. До кінця 30-х на польових землях вже росло багато берези, липи, клена, дуба, хвойних. Насадження розмежовувалися мальовничими галявинами. На поч. 40-х у парку з‘явилися дерева з Петергофського, Ризького, Нікітського ботанічних садів. Тоді ж стали садити дерева за межами парку - смугами і гаями (Іванове, Бабусине, Вітерець та ін) — всього 20. Кожна посадка складалася з дерев однієї чи кількох порід.

Насадження   гаїв   створило   м’який   перехід   від   степового  ландшафту  до паркового масиву, захищало дендропарк від негоди, вітрів, суховіїв. У 50-х роках 19 ст. відомі садівники з Петергофу брати Євстигнєєви розробили план парку.

ТростянецУ 1858 р. І.Скоропадський доручив садівнику К.Шлінглофу створити у південно-східній частині парку штучний гірський сад. Цій роботі передувало створення місцевим художником-пейзажистом ландшафту з загостреними вершинами, що нагадували Альпи. Земляні роботи тривали майже 30 років, до смерті І.Скоропадського (1887).

Формуванню паркового пейзажу багато праці  і знань віддали талановиті садоводи з місцевих селян Янік, Круподеря, Беззуб, Ткачун, Верескун та ін. Нині у парку росте 520 видів і форм дерев та чагарників; у колекціях дерев і чагарників (арборетумі) — 1700 видів, різновидів і форм; декоративних квіткових рослин — 250 сортів.

До Тростянця варто навідатися восени, коли дерева дендропарку, що розкинувся на понад 200 гектарах, виблискують найрізноманітнішими барвами.

Тут можна сфотографуватися біля химерного дерева з понад десятком стовбурів, побачити тую «шапка Мономаха», обійнятися з двохсотлітніми дубами, які додавали сили нашим предкам.

На ставках парку зимують чорні та білі лебеді. Абсолютно ручі птахи навчені вихоплювати їжу просто з рук відвідувачів.

Розташований за 30 кілометрів від райцентру Ічня Чернігівської області заповідник у Тростянці є найбільшим за площею дендрологічним парком в Україні, який зберігся у первісному вигляді.

Тростянець: парк любові до Швейцарії

Згідно з переказами, мандруючи Францією в середині ХІХ століття, тодішній власник маєтку Іван Скоропадський закохався у молоду дівчину зі Швейцарії. Та погодилася поїхати до Тростянця за умови, якщо її новий край буде схожий на батьківщину.

ТростянецУ парку, спланованому садівником Шлінглофом у долині струмка Тростянець і навколишніх балках, закипіли масштабні земельні роботи. 50 землекопів і 20 візників кінними тачками насипали штучні Альпи для коханої Івана Скоропадського.

Так на Чернігівщині з‘явилися друга Швейцарія з насипними горами — Мохнатою, Дідовою, Сторожовою тощо, а ще - плеяда ставків із мальовничо залісненими берегами.

Висота штучних пагорбів сягала 35 метрів. Тож, приїхавши до України, красуня зі Швейцарії залишилася задоволеною.

У цей північний край Іван Скоропадський привіз саджанці з різних країн Європи, Азії та Північної Америки. Не всі дерева прижилися, але ті, що акліматизувалися, збагатили рослинний світ Чернігівщини.

Як і в більшості дендропарків України, Тростянцем найцікавіше гуляти з екскурсоводом, який розкаже вам десятки легенд про кущі, дерева і мальовничі галявини, які гармонійно перемежовують ділянки парку.

Дерев‘яний палац Скоропадських у Тростянці, що вписувався в швейцарський ландшафт парку, зруйновано після революції.

На території парку похований його засновник І.Скоропадський.

ТростянецьЗ одного боку монументу викарбуваний ангел, а з іншого — заклик до перехожих оберігати парк, який «служив втіхою» у житті господаря:

„Любезный прохожий! Сад, в котором ты гуляешь, насажден мною, он служил мне утешением в моей жизни, если ты заметишь беспорядок, ведущий к уничтожению его, ты скажи об этом хозяину сада, то сделаешь доброе дело”.

Згідно з легендою, саме ця стела оберігає парк від вандалів.

 

Джерело: http://travel.tochka.net